Bez praxe = bez práce?

Vysoká miera nezamestnanosti je dlhodobo jedným z najväčších problémov slovenskej ekonomiky. V roku 2014 dosiahla podľa údajov Štatistického úradu úroveň 13,2 percent  a hoci medziročne klesla o jeden percentuálny bod, stále je vyššia než priemer Európskej únie. V posledných rokoch navyše bojujeme s novým, ale o to nebezpečnejším fenoménom – vysokou nezamestnanosťou absolventov stredných a vysokých škôl. Štatistika, ktorú pred pár dňami zverejnil Eurostat, síce svedčí o výraznom medziročnom poklese nezamestnanosti mladých obyvateľov Slovenska – veď kým v marci minulého roka prevyšovala 30 percent, teraz je to už „len“ 24,8 percenta. Jej výška nás však stále radí na chvost rebríčka Európskej únie. Navyše, je máj a zakrátko sa k šíku mladých nezamestnaných zaradia tisíce čerstvých absolventov.

V čom tkvie tento problém? Nakoľko som študentkou vysokej školy, svoju pozornosť som obrátila práve na oblasť vysokého školstva. Podľa štatistík z ústredia práce sa najmenej darí absolventom, ktorí študujú ekonomické, právne, politické, filologické a pedagogické vedy, ďalej publicistiku, knihovníctvo, vedecké informácie, bezpečnostné služby či poľnohospodársko-lesnícke vedy. Takmer tri štvrtiny z nich si musí na zamestnanie počkať v priemere od 7 do 9 mesiacov, len 12 % evidovaných uchádzačov pochodí lepšie a prácu si nájde v priebehu 3 mesiacov. Zamestnávatelia to zdôvodňujú aj tým, že absolventi síce majú vysokoškolské vzdelanie, ale nie sú dostatočne prepojení s praxou. Navyše, ich nároky odrážajú vysoký dopyt po práci, preto sú ich očakávania mnohokrát kvalitatívne nastavené vyššie.

Ako sú na tom s uplatniteľnosťou absolventov konkrétne vysoké školy? Podľa štatistík Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) medzi vysoké školy s dlhodobo najnižšou absolventskou mierou nezamestnanosti patria najmä bratislavské školy – Slovenská technická univerzita, Univerzita Komenského a umelecké školy. Dopĺňa ich Akadémia umení v Banskej Bystrici. Naopak, medzi školy s najvyššou absolventskou mierou nezamestnanosti patria viaceré súkromné školy, napríklad Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach, Stredoeurópska vysoká škola v Skalici alebo Vysoká škola v Sládkovičove.

K zlepšeniu situácie sa snaží prispieť národný projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti. Vznikol ako reakcia na potrebu lepšie prepojiť VŠ vzdelávanie s potrebami trhu práce a identifikovať a podporiť tie študijné programy, ktoré sú najžiadanejšie trhom práce v podnikovej sfére, najmä v odvetviach s vysokou pridanou hodnotou pre hospodársky rast SR. Čas ukáže, nakoľko bude tento projekt efektívny a či sa nestane len ďalšou čiarkou v zozname márnych pokusov.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj pre AP: Vylúčiť nás z debát Trumpa a Putina je nebezpečné. 800-tisícová ukrajinská armáda by bola pre NATO bonusom

02.02.2025 08:00

Zelenskyj chce s Trumpom debatovať o pláne prímeria. Vstup Ukrajiny do NATO považuje za najlacnejšie riešenie pre všetkých.

vojna na Ukrajine, Kursk,

Rusi a Ukrajinci sa vzájomne obviňujú, kto zasiahol budovu školy v ruskom meste Sudža v Kurskej oblasti

02.02.2025 06:10

Ukrajina tvrdí, že školu, slúžiacu ako útočisko zasiahla ruská bomba, Rusko zase hovorí, že to bola ukrajinská raketa.

Robert Fico, úrad vlády

Ďalšie zmeny ústavy? SR hrozia spory aj sankcie, Fico vábi KDH a prekrýva krízu. Odborník: Sú zbytočné a minimálne na diskusiu

02.02.2025 06:00

Fico by mal podľa politológa Marušiaka vysvetliť, či plánuje meniť základy usporiadania EÚ, alebo podmienky členstva Slovenska v nej.

Ukraine Russia War

V krvácajúcom meste bez detí rozváža poštu už iba obrnený transportér. Prečo Zelenskyj potrebuje ubrániť Pokrovsk a čo by jeho pád priniesol Putinovi?

02.02.2025 06:00

Keby Ukrajinci stratili Pokrovsk, ruská armáda by ovláda ich strategicky dôležité územie. Nielen z vojenského, ale tiež z ekonomického pohľadu.

Gabriela Pastvová

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 5875x
Priemerná čítanosť článkov: 5875x

Autor blogu

Kategórie

Archív